WEBCON BPS

9 Opublikowane przez - 06/10/2016 - Uncategorized

Nazwa systemu:

WEBCON BPS


Nazwa i dane kontaktowe producenta / dystrybutora:

logo webcon with background
WEBCON Sp. z o.o.
ul. Babińskiego 69
30-393 Kraków
NIP: 676-241-40-97
office@webcon.pl

t: +48 12 443 13 90
f: +48 12 443 13 75

Informacje o systemie:

WEBCON BPS jest kompleksową platformą BPM/RAD (Business Process Management/Rapid Application Development), która pozwala skutecznie zarządzać dokumentami i procesami biznesowymi przedsiębiorstwa.

Wdrożenie systemu dotyczy bardzo często zdecydowanej większości pracowników przedsiębiorstwa, upraszczając ich codzienną pracę i oszczędzając czas. Tym co wyróżnia system na tle innych rozwiązań dostępnych dla Microsoft SharePoint, jest niesamowita szybkość dostarczania, zarządzania i zmiany aplikacji biznesowych. Takich, za które pracownicy firmy z przyjemnością podziękują działowi IT – intuicyjnych, prostych w użyciu i przydatnych w codziennej pracy.

Połączenie szybkości reagowania na potrzeby biznesu oraz łatwości zarządzania produktem końcowym wdrożenia powoduje, że klienci WEBCON mogą automatyzować nawet najbardziej specyficzne procesy biznesowe w swoich firmach. Dokładnie te, które w ostatecznym rozrachunku decydują o ich przewadze konkurencyjnej. Zastosowanie WEBCON BPS pozwala stworzyć rozwiązanie doskonale dopasowujące się do aktualnych potrzeb biznesu, które jednocześnie zapewnia znacznie niższy całkowity koszt posiadania (TCO) niż klasyczne systemy pisane ‘pod klucz’.

WEBCON BPS redefiniuje koncepcję wsparcia zarządzania przedsiębiorstwem przez systemy informatyczne wydatnie upraszczając wprowadzanie tzw. dobrych praktyk i zmian organizacyjnych.
WEBCON BPS umożliwia szybkie tworzenie formularzy, projektowanie obiegów zadań, skanowanie dokumentów i ich OCR – a wszystko to dla optymalizacji działań, i w efekcie – oszczędności. Gotowe do wykorzystania aplikacje mobilne i narzędzia dla pakietu Office pozwalają zaskarbić sobie wdzięczność użytkowników końcowych, a przemyślany silnik integracyjny umożliwia łatwą integrację z dowolnym systemem informatycznym.

WEBCON BPS wykorzystuje unikalną technologię InstantChangeTM. W praktyce umożliwia ciągłą gotowość na zmiany, zgodnie z potrzebami użytkowników końcowych. Można je wprowadzać na żywo, bez konieczności ponownego uruchamiania aplikacji czy przechodzenia przez procedurę ponownej instalacji.

Z WEBCON BPS można korzystać w instalacji on-premises lub w chmurze. Przejrzysty interfejs, wykorzystujący najlepsze cechy Microsoft SharePoint, pozwala na łatwy dostęp do listy zadań, spraw i dokumentów. Dzięki swej architekturze platforma z powodzeniem obsługuje tysiące użytkowników końcowych i miliony dokumentów, dlatego WEBCON BPS staje podstawową platformą aplikacyjną i kręgosłupem procesowym dla firm.

schemat_white

Zrzuty ekranowe WEBCON BPS dostępne są tutaj: http://webcon.com/public/downloads/screenshots/PL/WEBCON_BPS_2016_zrzuty_ekranowe_PL.zip

Informacje o producencie / dystrybutorze:

WEBCON jest polską firmą, która od 2006 roku tworzy oprogramowanie klasy Business Process Management (BPM) dla platformy Microsoft SharePoint. Autorski system WEBCON Business Process Suite wyróżnia się na rynku, prezentując innowacyjną koncepcję technologiczną i biznesową. Jego rozbudowane możliwości, wysoka wydajność, skalowalność i elastyczność oraz wiedza i doświadczenie konsultantów firmy sprawiły, że rdzennie polski produkt wygrywa w największych krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach.

Z rozwiązania WEBCON korzystają m.in. firmy: LPP, Siemens, Tauron, Grupa Nowy Styl czy Oknoplast.
Trzon WEBCON stanowią wysoko wykwalifikowani specjaliści od wielu lat zajmujący się projektowaniem i wdrażaniem systemów obiegu dokumentów (DMS) i optymalizacją procesów biznesowych (BPM). Nasi eksperci posiadają także cenne doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów ERP i Business Intelligence (BI) oraz rozwiązań wspierających pracę grupową.

WEBCON jest złotym partnerem Microsoft, a w roku 2011 został uhonorowany prestiżowym tytułem Microsoft Partner of the Year 2011. W 2015 roku system WEBCON BPS otrzymał główną nagrodę w konkursie organizowanym przez European Sharepoint Community w kategorii Best SharePoint Solution.

Linki do filmów prezentujących system:

Video pokazujące korzyści biznesowe i nową lepszą jakość codziennego funkcjonowania firmy, osiągnięte dzięki wdrożeniu WEBCON BPS:

Video ukazujące działanie WEBCON BPS:

Opis podejścia do wdrożenia:

Metodyka wdrożeń rozwiązań workflow, DMS, BPM, którą wypracowaliśmy w WEBCON, zakłada iteracyjne podejście do realizowanego wdrożenia.

W ramach poszczególnych etapów (iteracji) implementacji realizowane są prace zmierzające do uruchomienia obsługi poszczególnych, objętych wdrożeniem procesów biznesowych (obiegów). Rozpoczęcie prac wdrożeniowych kolejnych iteracji poprzedzone jest Wstępną Analizą Wymagań obejmującą całość zakresu projektu oraz prawdopodobne kierunki rozwoju systemu w przyszłości.
Celem tego etapu jest stworzenie globalnego harmonogramu wdrożenia oraz projektu ogólnego rozwiązania (w szczególności określenia części wspólnych dla kolejnych iteracji oraz punktów styku obiegów).

Po prawej znajduje się schemat ogólny właściwy dla każdej z iteracji wdrożenia.

Wyjaśnienie oznaczeń:

 • RAN (Raport z Analizy)– dokument Raportu z Anabpms_webcon_wdrozenie_2lizy będący efektem szczegółowej analizy procesu biznesowego.
 • PSS (Projekt Szczegółowy Systemu) – dokument Projektu Szczegółowego Systemu będący opisem sposobu realizacji wymagań określonych w RAN w trakcie implementacji systemu. Etap jest często połączony z etapem poprzedzającym.
 • Budowa – etap obejmujący implementację procesu na środowisku developerskim Dostawcy (lub Klienta). Kończy się przeniesieniem systemu do środowiska testowego Klienta i przekazaniem systemu do testów UAT (User Acceptance Testing). W przypadku, gdy system jest wdrażany na dedykowanym środowisku, na którym nie funkcjonują jeszcze żadne rozwiązania produkcyjne, zaleca się skrócenie fazy implementacji poprzez bezpośrednią konfigurację systemu na tymże środowisku. W takim przypadku środowisko testowe (i ewentualne developerskie) jest tworzone na etapie produkcyjnego uruchomienia systemu (po zakończeniu testów akceptacyjnych). Przed przekazaniem do testów realizowane są także podstawowe testy SIT (System Integration Testing), w których realizacji uczestniczy IT po stronie Zamawiającego i ewentualni dostawcy systemów zewnętrznych, z którymi system jest integrowany.
 • UAT (User Acceptance Tests)– etap realizowany przez Klienta przy współpracy z WEBCON. Ma na celu testowanie systemu w warunkach produkcyjnych w zgodzie z opracowanymi przez WEBCON scenariuszami testowymi. W ramach etapu zgłoszone błędy i zmiany w funkcjonowaniu oddanego do testów systemu realizowane są na bieżąco przy poszanowaniu ustaleń etapu analizy i projektu.
 • Wdrożenie – etap obejmuje przeniesienie systemu do środowiska produkcyjnego Klienta oraz szkolenie użytkowników końcowych systemu. Etap kończy się przekazaniem systemu do testów PAT.
 • PAT (Production Acceptance Tests) – etap realizowany po stronie Klienta przy wsparciu Dostawcy, bezpośrednio przed produkcyjnym uruchomieniem systemu. Ma na celu testowanie systemu w warunkach produkcyjnych. W ramach etapu zgłoszone błędy i zmiany w funkcjonowaniu oddanego do testów systemu realizowane są na bieżąco przy z uwzględnieniem ustaleń etapu z analizy i projektu.
 • Dokumentacja – etap obejmujący przygotowanie dokumentacji powykonawczej projektu.

W toku projektu utrzymywana jest bezpośrednia komunikacja pomiędzy Kierownikiem Projektu i Kierownikiem Wdrożenia. Jednocześnie, zgodnie z harmonogramem określonym w Umowie między stronami, odbywają się spotkania tzw. Komitetu Sterującego, w trakcie których prezentowany jest aktualny status prac nad daną iteracją projektu. W spotkaniach Komitetu Sterującego biorą udział osoby wyznaczone przez Dostawcę oraz osoby pełniące rolę (lub posiadające pełnomocnictwo) sponsora biznesowego projektu w organizacji Klienta.

Rolą spotkań Komitetu Sterującego jest bieżące informowanie o postępie prac oraz o wszelkich opóźnieniach, niezależnie od ich źródła i powodu, tak aby możliwe było bieżące zarządzanie terminami wynikającymi z harmonogramu projektu.

Wspólnie z naszymi Partnerami oferujemy nie tylko najwyższą jakość oprogramowania i obsługi technicznej, ale także konsulting biznesowy w zakresie optymalizacji procesów biznesowych przedsiębiorstw.

Opinie klientów:

(Jacek Kujawa, wiceprezes LPP S.A.): Rolą WEBCON BPS jest pomoc w nieustannym optymalizowaniu procesów w naszej firmie. Prawdziwą wartością dodaną generowaną przez system jest to, jak szybko możemy dzięki niemu usprawnić krytyczne dla naszego przedsiębiorstwa procesy biznesowe. Uzyskaliśmy przez to rozwiązanie dopasowane do organizacji jak w przypadku projektów „pod klucz” ale jednocześnie zarządzalne, łatwe w rozwoju i modyfikacji w przyszłości, a co za tym idzie atrakcyjne kosztowo i oferujące wysoki zwrot z inwestycji.

(Łukasz Szarawara, Dyrektor Zarządzający ds. Finansowych PKP SA): Zastosowanie WEBCON Business Process Suite, pozwoliło otrzymać rozwiązanie spełniające nasze założenia biznesowe i technologiczne.

(Dariusz Maziukiewicz, IT Manager w Siemens Finance Sp. z o.o.): Jednym z kluczowych czynników, który zadecydował o wyborze systemu WEBCON BPS, jest fakt iż jego rozwój w zakresie tworzenia kolejnych obiegów, możliwy jest z wykorzystaniem naszych wewnętrznych zasobów. Ponadto zwracaliśmy dużą uwagę na wydajność, elastyczność i prosty interfejs użytkownika końcowego. 

(Wojciech Wąsik, Marketing Manager, Mitsubishi Electric Europe Sp. z o.o.): Ze względu na wysokie możliwości dostosowania rozwiązania do indywidualnych potrzeb oraz szeroki zakres funkcjonalności, rekomenduję platformę WEBBCON Business Process Suite jako skuteczne narzędzie do wsparcia procesów biznesowych. Natomiast firmę WEBCON polecam ze względu na terminowość, rzetelność i wysokie kompetencje.

(Wiktor Dudek, szef działu IT, INTERSPORT Polska S.A.): Ważna jest świetna integracja nowego rozwiązania sharepointowego z istniejącą infrasktrukturą firmy, a także prosta obsługa, wykorzystująca wiedzę pracowników z zakresu oprogramowania Microsoft Office.

(Mariusz Sobociński, Business Analysis Manager, Nowy Styl Group): WEBCON Business Process Suite pomaga nam automatyzować krytyczne dla firmy procesy biznesowe, w sposób pozwalający osiągać synergię działania Grupy. Elektroniczny obieg dokumentów i informacji przyspiesza procesy, podnosi ich jakość i pozwala redukować koszty w skali całego przedsiębiorstwa. To szczególnie ważne w kontekście międzynarodowego rozwoju firmy i procesów obejmujących kilkuset pracowników w kilkunastu lokalizacjach na terenie Europy.

(Marek Witkowski, Dyrektor ds. Informatyki, Sudzucker Polska): WEBCON BPS kupiliśmy na potrzeby jednego procesu, ale szybko okazało się, że system dobrze się sprawdza i wykorzystaliśmy go również do automatyzacji wielu innych.

(Krzysztof Nitsch, Dyrektor Wykonawczy Pionu Operacji, Marketing Investment Group): Zdecydowanie polecamy współpracę z firmą WEBCON – oferowane przez firmę produkty i dostarczane usługi cechuje najwyższy stopień profesjonalizmu i zaangażowania.

(Wojciech Michałowski, Prezes Zarządu, Barlinek S.A.): Możliwość realizacji kolejnych projektów obiegu dokumentów w oparciu o jedną platformę BPM i jeden interfejs ułatwia i przyspiesza proces wdrożenia. Dużym plusem jest to, że system pozwala nam efektywnie wykorzystywać wewnętrzne kompetencje działu IT do tworzenia kolejnych obiegów dokumentów we własnym zakresie. Z pełnym zaufaniem możemy więc polecić platformę WEBCON Business Process Suite jako wydajne, elastyczne i kompletne narzędzie do automatyzacji procesów biznesowych.

Plany rozwojowe:

Firma WEBCON zamierza kontynuować rozwój w krajach Europy zachodniej, a w przyszłości także w Stanach Zjednoczonych, stale udoskonalając swój produkt w oparciu o potrzeby i życzenia klientów.

Wymagania techniczne:

WEBCON BPS można zainstalować w już istniejącym środowisku SharePoint, bez konieczności zakupu dodatkowych serwerów. Najprostsza, kompleksowa instalacja platformy WEBCON BPS wymaga jednego urządzenia podłączonego do firmowej usługi Active Directory. Wymagania sprzętowe:

 • Microsoft SharePoint Foundation 2013 lub Microsoft SharePoint Server 2013-2016
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 lub nowszy (wymagana usługa „full-text-search”)

Konfiguracja środowiska produkcyjnego dla ok. 1000 użytkowników końcowych w większości przypadków oznacza zastosowanie dwóch serwerów: aplikacyjnego (SharePoint) i bazodanowego (SQL) – zgodnie z zaleceniami instalacji środowiska SharePoint. WEBCON BPS zazwyczaj instaluje się jako tzw. Solution for SharePoint. System tworzy swoje własne bazy danych, na tym samym serwerze, który wykorzystywany jest przez bazy danych SharePoint.

WEBCON BPS można również zainstalować w chmurze Azure Cloud i/lub zintegrować z firmową usługą Office 365 SharePoint Online.

W zależności od potrzeb system można wyskalować do obsługi dziesiątek tysięcy użytkowników.
Wymagania instalacyjne WEBCON BPS w chmurze Azure są podobne do wymagań przy instalacji lokalnej:

 • Microsoft SharePoint Foundation 2013 lub Microsoft SharePoint Server 2013-2016
 • Microsoft SQL Server 2008 R2 lub nowszy (wymagana usługa „full-text-search”)
 • Środowisko Active Directory.

Polityka cenowa:

WEBCON BPS dostępny jest w dwóch wersjach: Enterprise oraz Standard.

Wersja WEBCON BPS Enterprise przeznaczona jest do tworzenia i obsługi procesów o znaczeniu strategicznym dla firmy. Dotyczy to zwłaszcza środowisk, w których wymagana jest wysoka dostępność i wydajność systemu. Pozwala obsłużyć dowolnie dużą liczbę użytkowników i procesów biznesowych. Umożliwia działanie wielu podmiotów gospodarczych na wspólnej platformie obsługi procesów (korporacje wielospółkowe, fundacje, konsorcja etc.), nawet wówczas, gdy podmioty te działają w odrębnych strukturach Active Directory.

Aby zapewnić wysoką niezawodność i bezpieczne wprowadzanie modyfikacji w logice działających już procesów, wersja Enterprise wspiera mechanizmy automatycznych migracji zmian w środowisku typu: DEV/TEST/PROD. W wersji Enterprise do wsparcia obsługi dokumentów papierowych mogą być wykorzystane mechanizmy OCR oraz autorski system inteligentnego rozpoznawania treści i przenoszenia rozpoznanych fraz do pól formularzy workflow. Edycja Enterprise jest natywnie przygotowana do działania na aplikacjach mobilnych oraz umożliwia integrację WEBCON BPS z produktami serii MS Office.

WEBCON BPS Standard zawiera wszystkie podstawowe funkcje systemu pozwalające na tworzenie i zarządzanie rozbudowanymi obiegami zadań i dokumentów. Posiada graficzny edytor procesów i formularzy WEBCON BPS Designer Studio. Jest korzystnym cenowo rozwiązaniem pozwalającym używać wszystkich podstawowych funkcji platformy. Wersję Standard można elastycznie rozszerzać o dodatkowe funkcjonalności, które znajdują się w edycji Enterprise.

 

 

Facebooktwitterlinkedin